طرح درس ریاضی پنجم ابتدایی

نام درس: ریاضی                 پایه: پنجم دبستان                  مبحث: مساحت دایره

سال تحصیلی: 89-88                 تعداد دانش آموزان: 33 نفر               مدت اجرا: 45 دقیقه

آموزشگاه: ***                    کلاس: ***                    طراح:

 

  • هدف کلی:        دانش آموزان در این درس با مساحت دایره آشنا می شوند.

 

  • اهداف جزیی؛ دانش آموزان در این درس:

با نحوه بدست آوردن مساحت دایره آشنا می شوند. (شناختی)

به نحوه بدست آوردن مساحت دایره علاقه مند می شوند. (عاطفی)

با رابطه و فرمول مساحت دایره آشنا می شوند. (شناختی)

 

  • اهداف رفتاری؛ دانش آموزان در پایان درس:

فرمول مساحت دایره را اثبات می کنند.

با استفاده از فرمول مساحت دایره، مساحت دوایر را محاسبه می کنند.

مراحل بدست آوردن فرمول مساحت دایره را شرح می دهند.

 

  • رفتار ورودی؛ دانش آموزان قبل از تدریس:

با محیط دایره و فرمول آن آشنا باشند.

مساحت مستطیل را بدانند.

با شعاع و قطر آشنا باشند و بتوانند آن ها را روی دایره مشخص کنند.

 

  • آزمون رفتار ورودی؛ (ارزشیابی تشخیصی):

مساحت مستطیل چگونه بدست می آید؟

فرمول محیط دایره چیست؟

محیط دایره با قطر 6 را حساب کنید؟

 

 

  • مهارتهای قبل از تدریس:

شروع کلاس با خواندن سوره "والعصر"

سلام و احوالپرسی

آزمون رفتار ورودی (ارزشیابی تشخیصی)

مشخص کردن موضوع درسی و نوشتن آن روی تخته کلاس

ایجاد انگیزه؛ مقوایی که روی آن دایره ای رنگ شده به دو رنگ وجود دارد را روی تخته کلاس

می چسبانم.

 

  • مهارتهای ضمن تدریس؛ (ارائه درس جدید):

 

از دانش آموزان می خواهم به دایره ای که به تابلو چسبانده ام توجه کنند، سپس توجه آنان را به دو رنگ بودن دایره ها و برش های آن معطوف می کنم. در مرحله بعد دایره ای را که به 4 قسمت تقسیم شده است به صورت و به شکل روبروست به روی تابلوی کلاس می چسبانم و از دانش آموزان

سوال می کنم که شبیه به چه شکل هندسی است؟ (تقریبا)

دایره های دیگر را نیز به همین ترتیب روی تخته می چسبانم و سوال بالا را تکرار می کنم، که در پاسخ به متوازی الاضلاع و مستطیل اشاره می کنند. از یکی از دانش آموزان می خواهم که مساحت مستطیل را در تابلو بنویسد.

 

 

 

در ادامه (با اشاره به شکل) به این موضوع اشاره می کنم که عرض مستطیل با شعاع دایره و طول مستطیل با نصف محیط دایره برابر است،

سپس به ترتیب زیر مراحل بدست آوردن مساحت دایره را شرح می دهم.

 

مساحت مستطیل= عرض*طول

مساحت دایره      = (شعاع)*(نصف محیط دایره)

= (شعاع)*(2/1*قطر*14/3)

= (شعاع)*(شعاع*14/3)

 

در این جا از بچه ها می پرسم محیط دایره از چه فرمولی محاسبه می شه؛ پس از نوشتن آن روی تابلو می پرسم یک دوم قطر یعنی چقدر؟ دانش آموزان پاسخ می دهند شعاع و مرحل بالا را به ترتیب روی تخته می نویسم. در پایان هم رابطه مساحت دایره را می نویسم و دور آن خط می کشم.

14/3*شعاع*شعاع=مساحت دایره

 

  • مهارتهای پایان تدریس:

در ادامه و پس از اثبات فرمول محاسبه مساحت دایره، دایره ای به شعاع 5 سانتی متر رسم میکنم و مساحت آن را بدست می آورم، تا دانش آموزان با نحوه استفاده از مساحت دایره آشنا شوند.

 

14/3*شعاع*شعاع=مساحت دایره

14/3* 5 * 5 =مساحت دایره

 

ارزشیابی پایانی:

در اینجا فرصت سوال کردن را به دانش آموزان می دهم، (هر سوالی دارید، بپرسید؟)بعد از این مرحله از چند نفر از دانش آموزان می خواهم تا مساحت شکل های زیر را به دست آورند.

 

پس از حل تمرین های ارزشیابی پایانی دانش آموزان را به کتاب و تمرین های پایین صفحه 129 کتاب درسی ارجاع می دهم، تا آن را انجام دهند.

برای تعیین تکلیف هم دانش آموزان باید تمرین های صفحه 130 کتاب را در خانه حل کنند.

 

 

رو های تدریس: پرسش و پاسخ، توضیحی، حل مسئله و ...

رسانه های آموزشی: تخته، گچ، کتاب درسی، دایره های رنگی و برش خورده، نوار چسب، قیچی، تمرینهای معلم ساخته و کتاب درسی

نحوه نشستن دانش آموزان: چینش کلاس به صورت یو انگلیسی می باشد.

 


درس: تربیت بدنی                                                      (طرح درس تربیت بدنی)                                        پایه : دوم  ابتدایی 

موضوع درس: آموزش بازی ربودن شی از زمین                                                                                     تعداد دانش آموزان:12 تا 18 نفر

تاریخ:                                                                                                                                                               مدت جلسه:45 دقیقه

 

اهداف جزئی

 

1- آشنایی دانش آموزان با قوانین بازی ( حیطه شناختی)

2- آمادگی و تقویت عضلات ( حیطه جسمانی)

3- بهبود سرعت و عکس العمل ( حیطه روانی حرکتی)

4- رعایت نظم و انضباط( حیطه عاطفی)

وسایل مورد نیاز: یک بطری یا چوب

زمان

مرحله اول:

آمادگی سازمانی

1- تعویض لباس 2- حضور و غیاب: الف) خواندن اسامی  ب) روش شماره ای

3- مطلع ساختن(ایجاد آمادگی ذهنی)4- آرایش دانش آموزان در محوطه

 

   5

مرحله دوم :

آماده ساختن بدن

عمومی: راه رفتن-دویدن- پریدن- حرکات نرمشی و کششی

اختصاصی: حرکات کششی اندام هایی که درگیر رشته ورزشی و بازی می باشد

 

10

مرحله سوم:

پیاده کردن اهداف آموزشی

بازیکنان در دو صف مقابل هم سازماندهی می شوند و افراد هر صف به تعداد نفرات ، شماره ای به خود اختصاص می دهند. شماره گزاری افراد باید به خوبی بین دو صف قرار می دهیم. معلم با یکی از دانش آموزان شماره ای را اعلام می کند . هر دو نفر از هر تیم که دارای آن نام یا شماره هستند ، سریع به طرف شی ها می روند و سعی می کنند آن را از زمین بردارند و باز به حال خود برگردند البته باید به طوری باشد که حریف به او ضربه ای نزند . از هر گروه هر کدام موفق به انجام این کار شود و قبل از ضربه خوردن تو سر حریف به جای خود برگردد یک امتیاز به نفع خود کسب می کند.

 

 

 

23

مرحله چهارم:

بازگشت به حالت اولیه

 

1- انجام حرکات آرام برای پایین آوردن ضربان قلب

2- جمع آوری وسایل

3- راه رفتن و تشکیل صف و ستون

4- شستشو و رعایت بهداشت                                                                  

5- تعویض لباس و آماده شدن برای کلاس بندی

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



تاريخ : ٢۳ خرداد ۱۳٩۱ | ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ | نويسنده : علی ملایی | نظرات ()
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.